Oyun Hakkında

Hepimiz IQ’yu duymuşuzdur. Peki, çocuğunuzun PQ’sunu yani oyun zekasını biliyor musunuz?

Oyun oynamak çocuğa, eğlenmekten çok daha fazlasını sunar. Oynamak, çocuğun duygusal ve zihinsel gelişimi açısından kritik bir öneme sahiptir. Sosyal becerilerden, yaratıcı düşünmeye, özgüven geliştirmeye kadar birçok şey öğretir. Çocuğunuzun gelişmekte olan zekası için, oyun oynamayı öğrenmek çok önemlidir. Çocuğunuz oyun zamanlarından en iyi şekilde faydalanabiliyor mu?

Oyun oynayan, keşfetme heyecanı duyan, öğrenmeye meraklı bir çocuk olmanın nasıl bir şey olduğunu hatırlıyor musunuz?

Önce şekiller, renkler ve sesler ilginizi çeker, sonra da oyuncaklar. Oyun oynayarak ne kadar çok şey öğrendiniz? Çocuğunuz da öğrenmeye hazır…

Ne yazık ki bizim için monoton ve sıkıcı bu dünya; çocuğumuz için keşfedilmeyi bekleyen kocaman bir deney alanı!

Biraz zaman ayırın. Çocuğunuzun bu keşif yolculuğuna birlikte çıkın. Çoğumuz böyle keşiflerin verdiği o saf neşeyi unuttuk!

-Sesleri dinleyin; kahkaha, müzikler, öten kuşlar miyavlayan kediler…

-Kokular; bir buket çiçek, yeni kesilmiş çimen, yağmur sonrası toprak veya yeni pişmiş ekmeğin kokusu…

Çocuğunuzun ‘’ilk oyuncağı sizsiniz.’’

Her anne-baba bebeğiyle ilgilendiğinde, ona gülümsediğinde, komik ve farklı sesler çıkardığında, onun ‘’ilk oyuncağı’’ haline gelir. Bebeğiniz size karşılık vermeyi çabucak öğrenir. İlk yıllarda gelişim yoğundur. Çocukların kendileri ve çevreleri hakkında bilgi edindikleri yeteneklerinin çoğunu keşfettikleri, kişiliğini oluşturdukları bir dönemdir. Çocuklar tıpkı küçük süngerler gibi bebeklikten itibaren edindikleri bilgileri emmeye başlarlar. Bütün duyularını kullanarak öğrenirler; görme, işitme, koklama, tat alma ve dokunma.

Gözlem, taklit ve deney yoluyla etraflarındaki dünyayı öğrenmeye ve gerekli becerilerde ustalaşmaya başlarlar.

Çocuk gelişimi uzmanları tarafından yürütülen araştırmalar çocuğun yaşamının ilk beş yılının en önemli dönem olduğunu göstermektedir. Birçok araştırma oyun oynamayan ve az dokunulan çocukların yaşıtlarına oranla %20 ile %30 oranında daha küçük beyinlere sahip olduklarını bulmuşlardır. Oyun oynamanın nöron başına % 25 daha fazla beyin sinapsını   uyardığı ortaya çıkarmıştır.

IQ çocuğunuzun zihinsel yeteneğinin bir göstergesidir. Çocuğunuzun PQ’sunun yani oyun zekasının da fiziksel, yaratıcı ve entellektüel potansiyelinin en üstüne erişebilmesi için IQ kadar önemli olduğuna inanıyorum.

Çocuk için oyun oynamak ciddi bir iştir.

Oyun deneyimi çocuğun;

-Dünya’yı anlamasına,

-Üretken olmasına,

-Özgüven ve başarı güdüsünün artmasına

-Okula başlamadan önce edinmesi gereken önemli bir beceri olan konsantrasyon yeteneğinin zenginleştirilmesine, problem çözmesine ve yaratıcılığına yardımcı olur.

Bunların her biri öğrenme sürecinde ilerlemenin merkezi bileşenleridir. Ve çocuğunuzun iletişim gücünün ne kadar gelişeceğine değinmeme bilmem gerek var mı?