Mutlu Evlilik ve Mutlu Çocuk Denklemi

Siz de “Çocuklarım mutlu olsun” diyenlerdenseniz, öncelikle, ilişkinize yatırım yapmaya ve eşler arası mutluluk reçetelerini gözden geçirmeye başlayın.

Hem onunla hem de kendinizle, sahip olduğunuz hedefler, hayallere ilişkin uzun sohbetler edin. Yakın/uzak geleceğe dair hayalleri neler?

 • İlişkinize dair: Önümüzdeki yıllar için neyi/neleri hayal ediyorsunuz?
 • Ailenize dair: Önümüzdeki yıllar için neyi/neleri hayal ediyorsunuz?
 • İşinize dair: Önümüzdeki yıllar için neyi/neleri hayal ediyorsunuz?
 • Arkadaşlarınıza dair: Önümüzdeki yıllar için neyi/neleri hayal ediyorsunuz?
 • Yaşadığınız eve dair: Önümüzdeki yıllar için neyi/neleri hayal ediyorsunuz?

Çocuklarımızı dünyamızın tam merkezine koymaya çok alışmış durumdayız. Ancak onları beslediğimiz ve özen gösterdiğimiz kadar, eşler arasındaki ilişkiye ve yakınlığa da özen göstermeliyiz. Araştırma sonuçları çok net: ebeveynler mutluysa, çocuklarının mutlu olma ihtimali çok daha yüksek.

Çocuk olduktan sonra; anne baba rolünü o kadar üstleniyoruz ki eş olduğumuzu unutuyoruz. Nasıl bir çocuğu büyütmek için emek sarf etmemiz gerekiyorsa; evliliği de büyütmek ve olgunlaştırmak için emek vermemiz gerekiyor. Evlilik aşkı öldürmüyor aslında; bizim özensizliğimiz ve ilgisizliğimiz ilişkiyi bitiriyor.  Sonra da çocuğumuz mutluluğu için katlandığımız evliliklere dönüşüyor. Yapılan araştırmalara  göre; mutsuz bir ailede büyüyen çocukların yaşadıkları psikolojik etkilenme düzeyi; boşanmadan daha yüksek bulunmuş.

 Öncelikle mutlu çiftlerin ortak özelliklerine bakalım:

 • Mutlu çiftler iyi arkadaşlar… Birbirlerini, neleri sevip, neleri sevmediklerini, nelerden sıkıntı duyabileceklerini, nelerin onları mutlu edeceğini çok iyi biliyorlar.
 • Mutlu çiftler, diğerleri ile benzer sürelerde çalışmalarına ve aile/sosyal yaşamlarına benzer vakitler ayırmalarına rağmen, haftada ortalama beş saatlerini birlikte geçiriyor, birbirlerine ayırıyorlar.
 • Mutlu çiftler birbirlerine iyi hissettirecek şeyler söyleme fırsatını hiç kaçırmıyorlar. Partnerinin yaptığı ve hoşuna giden her şeyi o anda söylüyor ya da takdir ettiklerini hissettiriyorlar.
 • Mutlu çiftler, tartışmalara yumuşak bir şekilde başlıyorlar.
 • Mutlu çiftlerde her iki kişi de farklı bir fikir ya da tercih belirtme konusunda sıkıntı yaşamıyor. Tartışmalar sırasında, tansiyon yükselse de kendilerini güvende hissetmeye devam ediyorlar.
 • Mutlu çiftler birbirlerinden gelen etkiyi kabul ediyorlar. Mutlu ilişkilerde “Hmm… Haklı olabilir mi acaba?” sorusu hemen her çatışma durumunda rahatlıkla sorulabiliyor, “Haklısın” kolaylıkla söylenebiliyor.
 • Mutlu çiftler tartışmalar sırasında kendi kendilerini rahatlatabiliyor, ihtiyaç duyduklarında mola alabiliyor, tartışma yükseldiğinde ise onarmak için adım atabiliyorlar.
 • Mutlu çiftlerde her iki taraf da söylediklerini anlamak isteyen birinin var olduğunu, fikrinin, düşüncesinin partneri için bir önem taşıdığını güçlü olarak hissederler.
 • Mutlu çiftler günde en azından 1 öğünü birlikte yiyorlar, haftada en az 1 kez birbirlerinin seveceğinden emin oldukları bir plan yapıyorlar.
 • Mutlu çiftler birbirlerinin hayallerini çok iyi biliyorlar. Yakın gelecek ya da uzak geleceğe dair beklentilerini, çocukluktan bu yana kurdukları hayalleri ve nedenlerini…
 • Mutlu ilişkilerde Biz’e dair çok şey var…

Çocuklarımızda olumlu iletişim kuranın yolu; kaliteli zaman geçirmektir. Evliliğimiz için de öyle.  Evlilikte derin ilişki kurabilmek; paylaşmak; birlikte olmaktan zevk almak için de; birbirinize vakit  ayırmanız gerekiyor.

Çocuklarınız hayatı sizi model alarak öğreniyorlar… Mutlu bir ailede büyüyen çocukların özgüvenleri, akademik başarıları, yaşam doyumlarının çok yüksek olduğu görülüyor.  Bu çocukların meslek seçiminde ve eş seçiminde daha başarılı oldukları da bir gerçek…

Çocuklarınızın mutluluğu için, kendi mutluluğunuz için, eşinizin mutluluğu için ilişkinize yatırım yapmanız gerekiyor. Ailedeki bağlar; verdiğimiz emek kadar güçlü oluyor. Unutmayın çocuklarımıza bırakabileceğimiz en büyük miras;sevgi dolu ve mutlu çocukluk anıları değil midir?