Çocuklarda Oyuncak Seçimi

Doğru zamanda doğru oyuncak almak çocuğun gelişiminde önemli bir yer tutmaktadır. Bunun için ailelerin ve bir çocuğa oyuncak alacak herkesin oldukça bilinçli olması gerekir. Oyuncak sadece çocuğu mutlu etmek için alınmamalı aynı zamanda çocuğun içinde bulunduğu gelişimsel süreci desteklemelidir. Puzzle gibi çocukların gelişiminde önemli gördüğümüz bir oyuncak bile zamanından önce çocuğun eline verilirse çocuğun özgüveninin azalmasına ve daha sonrada bu tip oyuncakları sıkıcı ve zor olarak düşündükleri için hiçbir zaman tercih etmemelerine sebep olacaktır. 

Peki o zaman oyuncağı nasıl seçeceğiz, hangi kriterlere dikkat etmeliyiz. Çocuğu yaş özelliklerine göre değerlendirelim. Bu sayıda ilk önce bebekler için ne tip oyuncakların uygun olacağını değerlendirelim: 

0-3 yaşta oyuncak seçimi çocuğun zeka gelişiminde daha çok rol oynamaktadır.1 yaşın altında ki grupta SES VE RENK ilgi çekmesi açısından önemlidir. Bebeğin oyuncağı rahatça kavrayabilmesi gerekir. Sık sık ağzına götüreceği için doğal malzemelerden yapılması artı bir değer katacaktır. Kazalara karşı ise oyuncağın boyutunun yutmayacağı kadar büyük olması gerekir. Bebekler atmayı ve fırlatmayı çok severler, bundan çok keyif alırlar.Onların bu özelliğini sebep-sonuç ilişkisi kurmaları için bir fırsat olarak görerek fırlatıldığında ses yada ışık çıkaran bir oyuncak alırsak gelişimini desteklemiş oluruz.Emeklemesini ve yürümesini geliştirebileceğimiz 6.-7.aydan itibaren ise itebileceği ve çekebileceği bir oyuncak çok faydalı olacaktır.Değişik dokuları hissedebilmesi de bebeğin duyularının gelişiminde önemlidir.Yumuşak bez sayfalardan oluşan hışırtılı kitapçıkları örnek olarak verebilirim.Bu kitapçıkların bir sayfası yumuşak tüylü, diğer sayfası pütürtülü bir yüzeye sahiptir  bebeğin gündelik yaşamında  normalde elinin değmesinin zor olan bu tip yüzeyler çocuğun değişik uyaranlara maruz kalması ile gelişimini sağlamış oluruz. 

Oyuncak seçimi kadar önemli olan bir diğer konu da bütün oyuncakların bebeğin önüne aynı anda konmaması gerekliliğidir, bebek bir 4-5 yaş çocuğu gibi oyun kuramayacağı için dikkat süresini ve konsantrasyonunu geliştirmek için teker teker vermemiz gerekir.  Bir oyuncakla ilgilenmesi bitince o oyuncağı ortadan kaldırıp diğer oyuncağı vermek çok daha etkili bir tutum olacaktır.

Çocuğa Oyuncağı verdikten sonra bir süre sessiz kalıp kendisinin tek başına incelemesine izin verilmeli, ilgisi dağılmaya başladığında ise basit cümlelerle konuşarak sakin bir şekilde oyuncağı tanıtabilirsiniz. Bu yolla çocuğun bir şeyi keşfetme yeteneğini geliştirmiş oluruz eğer “bak buraya basacağız bak burayı çekeceğiz” diye yönlendirmelerle oyuncağı verir vermez konuşmaya başlarsak çocuğun keşfetme ve deneme şansını elinden almış oluruz.  

Çocuğunuzla bol oyunlu günler dilerim.