Çocuklar İçin Verimli Tatil Nasıl Olmalıdır?

 

Okulların kapanmasıyla, çok uzun bir tatile çıkan çocuklar için tatil keyif; anne babaların ise kafalarında birçok soru işaretini barındırmaktadır. “Bütün gün evde ne yapacak, sürekli televizyon ve bilgisayarla mı meşgul olacak, yaz okulları verimli olacak mı?” gibi sorular anne babaları endişelendirebiliyor. Çocuklara yaz programı hazırlanırken; onların “çocuk olmak” ile ilgili ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Yoğun bir okul döneminden çıktıktan sonra tükenmiş ve yorgun oldukları unutulmamalıdır.

 Geziler ve Aktiviteler: Okul döneminde zaman darlığı nedeniyle gerçekleştiremediğiniz geziler, piknik vb. aktiviteleri ailecek yapabilirsiniz.

 Oyun Oynayın: Evde aile oyunları oynayabilirsiniz. Birlikte kaliteli zaman geçirmek aile ilişkilerinize katkı sağlar. Tatilde bol zamanları olan çocuklar sokakta oyun oynamalıdır. Sokakta oynanan oyunlar yaratıcılığı, problem çözme becerisini, sosyal ilişkileri geliştirir. Sokak; çocukların yaşam deneyimi kazandıkları doğal ortamlardır.

 Spor Yaptırın: Okul döneminde çocuklar kapalı alanlarda ve oturarak çok zaman geçirirler. Açık havada spor yapmak; zihinsel, fiziksel ve sosyal gelişimlerini destekler.

 Kitap Okumaya Zaman Ayırın: Yaz tatili çocukların kitap okumayı sevmeleri için uygun bir dönemdir. Kendi istediği ve sevdiği kitapları okumak daha istekli olmalarını sağlayacaktır.

 Tatil Demek Sınırsız Televizyon ve Bilgisayar Demek Değildir: Kontrollü bir şekilde televizyon izlemek ve bilgisayar oynamak çocuklar için zevkli olacaktır. Ancak aşırıya kaçmak çocuğun tatilde enerjilerini yeniden kazanmalarına ve gelişimlerine olumsuz etki eder.

 Düzenli Ders Çalışmalı: Çocuklar yaz tatilinde günlerinin bir kısmını da okulla ilgili çalışmalara ayırmalıdır. Mümkün olduğunca çalışmalar; eğlenceli hatta oyun gibi yapmaya özen gösterilmelidir.