Çocuğumuzla Kaliteli Zaman Geçirmek

ÇOCUĞUMUZLA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEK

Ebeveyn olarak belki de en keyifli ve faydalı görevlerimizden biri de çocuklarımıza zaman ayırmaktır. Her aile kendi günlük akışı izin verdiği oranda çocuğuna zaman ayırmak, onunla birlikte olmaktan keyif almak ister. Yoğun ve uzun iş yaşamı anne babaların çocuklarına zaman ayırmasını da zorlaştırmaktadır. Çocuklarımıza vakit ayırmamız gerektiğini düşündüğümüzde ilk aklımıza gelen, alış veriş merkezleri, pazar kahvaltıları, oyuncakçılar, balon parklar ya da oyun merkezleri….

Çocuğunuzla birlikte olmak mı, yoksa zamanı geçirip vicdanınızı rahatlatmak mı?

Kaliteli zaman ne demek? Ne demek değil?

Kaliteli zaman kavramı ebeveyn ve çocuğun arasındaki ilişkiyi besleyen, birlikte olmaktan öncelikle keyif aldıkları zaman dilimidir. İki taraf da birlikte olmaktan keyif alırlar, bu sayede de ilişkilerini beslerler. Kaliteli zaman uygulamalarında mutlaka bir etkinliğin yapılması şart değildir. Bazen anne babalar çocuklarıyla sohbet ederek, gazete ve dergi okuyarak, kendi günlük hayatlarından bahseden diyaloglar içersinde de kaliteli zaman geçirebilirler.

Kaliteli zaman için;

 • Ebeveynin çocuklarıyla birlikte olmayı gerçekten istemesi ve bundan keyif alması çok önemlidir. Aksi halde kaliteli zaman uygulaması her iki taraf için hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir.
 • Günlük hayatın temposu, iş yoğunluğu ve stres gibi faktörler anne babaların kaliteli zamanı günün hangi diliminde geçirecekleri konusunda kafa karıştırıcı olabilir.

Buradaki ipucu, her ailenin keyif aldığı zaman dilimini bulabilmesidir. Kimi ebeveyn hemen işten geldikten sonra çocuğuna zaman ayırmak isterken bazı aileler için sabah saatleri çok daha keyifli olabilmektedir. Bazı ailelerde uyku vaktinde zaman ayırmaktan hoşlanırlar.

 • Kaliteli zaman süresinden çok içeriği ile önemlidir. En az 20 dakika olmak üzere çocuklarla geçirilecek süreye birlikte karar verebilirsiniz. Sürenin sonunda süreyi uzatmak isterseniz buna da birlikte karar verebilirsiniz.
 • Kaliteli zaman uygulamasını çocuğunuzla yaptığınız ek bir uygulama gibi yürütmek yerine günlük hayatınızın akışı içine yerleştirebilirseniz, bir süre sonra siz de çocuklarınız da kaliteli zaman uygulamasından keyif aldığınız kadar, onların duygusal ve sosyal gelişimlerine de katkıda bulunabilirsiniz.
 • Kaliteli zaman uygulamalarında iki ebeveynin de katılımı önemlidir. Eğer aynı anda olamıyorsa bile, iki ebeveyn farklı zamanlarda bu uygulamayı yürütebilirler. Sadece annenin vakit ayırması yetmez. Çocuğun annesi kadar babasıyla da vakit geçirmeye ve derin ilişki kurmaya ihtiyacı vardır.

 Televizyon ve bilgisayar gibi seçenekleri kaliteli zaman uygulamalarında ikinci planda tutabilirsiniz. Çünkü önemli olan karşılıklı bir iletişim ve paylaşım yaratabilmektir.

 

Kaliteli zaman geçirebilmek için ;

 • Çocuğun yaşı, gelişimi,
 • Dönemsel ihtiyaçları,
 • İlgi alanları,
 • Sevdiği / sevmediği oyun, oyuncak ve etkinlikler

Günlük düzen akışı göz önünde bulundurulmalıdır. Beş yaşındayken sevdiği ve tercih ettiği oyun ve oyuncaklar, ilerleyen yaşlarda değişebilir. Bunu bilmek hem çocuğun yaşına ait gelişimi destekler hem de ebeveyn-çocuk arasındaki ilişkiyi yeniler. Evde nasıl kaliteli zaman geçirebiliriz?

Aşağıda yer alan öneriler size evde kaliteli zaman diliminde yapılabilecek etkinlikler konusunda küçük ipuçları verebilir. Ancak unutmamalıyız ki kaliteli zaman geçirmek, sadece oyun oynamak veya etkinlik yapmak anlamına gelmemektedir. Birlikte yapacağınız sohbetler de çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun onun gelişimini besleyecektir

Yemek saati: Yemek yemek bazen çocuklar için çok zevkli olmasa da her çocuk yemek yapmayı sever. Sandviç malzemeleri hazırlayıp, bunlardan enfes bir sandviç yapmak, meyve salatası hazırlamak, puding yapmak, minik bir tost partisi hazırlamak oldukça keyiflidir. Bunu yaparken malzemeleri hazırlayabilir, işin yaratıcı kısmı için, havuç, zeytin, ketçap gibi malzemeleri kullanarak değişik şekiller yaratabilirsiniz.

Alışveriş: Alışveriş etkinliğinin ilk bölümü bir alışveriş listesi hazırlamakla başlar. Hep birlikte evde neyin eksik olduğu belirlenir, listeye not edilir. Belli bir miktar para ile markete gidilir ve işbölümü yapılır. Mesela çocuklarınızdan süt ürünlerini almalarını isteyebilirsiniz.

Tamir zamanı: Evde bulunan her nesne çocuklar için oyuncak olabilir. Çocuklar da genelde nesnelerin içinde ne olduğunu çok merak ederler. Bunun için yaşlarına ve becerilerine uygun olarak kendi tamir çantalarını onlara hediye edebilir, evde bulunan minik tamirleri birlikte yapabilirsiniz.

Uydurmaca - Yaratmaca: Atmayıp da sakladığınız her şey bu oyuna katılabilir. Boncuklar, düğmeler, alüminyum folyo, küçük kumaş parçaları çocuklarınızla yaratma gücünüzü ateşleyecektir. Dilerseniz bir şehir inşa edebilir, dilerseniz bir eğlence parkı oluşturabilir veya bir uzay üssü planlayabilirsiniz. Sizin de eğleneceğiniz kesin.

Kendi filmini çek: Film için kameraya her zaman gerek yok. Kartondan yapacağınız bir kamera ile siz de çocuğunuz da etrafta gördüğünüz her şeyin filmini çekebilir, hayal gücünüzün sizi götürdüğü yerlere gidebilirsiniz.

Bahçedeki bilim adamı: Artık bahçe bulmak zorlaştı belki ama küçük bir park da işimizi görebilir. Küçük bir deftere toplanmış numuneleri yapıştırarak, yanına nerede nasıl bulduğunuzu yazarak veya çizerek bir bilim adamının araştırmacı gözüne sahip olabilirsiniz.

Belgesel Çek: hayvanat bahçesine gittiğinizde hayvanların yaşamı hakkında bilgi edinebilir; hayvanların belgeselini çekebilirsiniz.

Masalımızı Anlatalım: birlikte masal oluşturabilirsiniz. Sırayla kendi cümlelerinizle masalınızı çocuğunuzla oluşturabilirsiniz

Kutuda ne var? : Kutuya koyacağınız bir nesneyi 10 soru sorarak çocuklarınızın bulmasını isteyebilirsiniz. Kim bilir belki sadece 3.soruda bulacaklar. Nesneyi bulmak için ilk seferde sizden çok bilgi almaları gerekecek.. Oyunu kinci kez oynadığınızda inanın çok daha az soruya ihtiyaçları olacak. Bu olmasa ne olurdu? Evinizden topladığınız 8-10 tane objeyi bir kutuya koyun. Mum, ataç, bant, kalem kapağı gibi birçok nesne olabilir. Şimdi sıra şu soruyu sormakta: "bu ..... olmasa ne olurdu?" . Yaratıcılığınızı kullanın ve nesnelere ikinci bir rol biçin.

Nerede acaba: Evinizin bir yerine bir nesne saklayın. Sonra bu nesneyi bulmaları için küçük ipuçları hazırlayın; "senin odandaki ilk çekmecede bir bilmece var, onu bilirsen, bu seni ikinci ipucuna götürecek" gibi. Bu şekilde vereceğiniz ipuçları ile evinizde minik bir dedektiflik oyunu kurmuş olacaksınız.

Tüm bu oyunları oynarken unutmayın ki esas olan;

 • Çocuğunuzla birlikte paylaşımda bulunabilmektir.
 • Sizin de eğlenmeye çaba göstermenizdir.
 • Duygularınızdan konuşmanız, nelerden keyif alıp almadığınıza dair birbirinize geri bildirim vermenizdir.
 • Hepsinden önemlisi çocuğunuzla birlikte zaman geçirmenin keyfini çıkarmaktır. Unutmayın çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın niceliğinden çok, niteliği önemlidir. Sevgiyle Kalın.