Çocuğum Neden Ders Çalışmıyor?

Ders çalışmak çocuğun görevidir. Anne-babalardan sıkılıkla duyduğum cümle ‘’ oğlum ya da kızım ders çalışmıyor.’’oluyor. bir çocuk neden ders çalışmaz ? bir çocuk neden ders çalışamaz? Ders çalışmaz ve ders çalışamaz arasındaki fark; birinde çocuk ders çalışmayı bir nedenle istemez diğerinde ise çocuk bir takım engellerden dolayı ders çalışamaz. 

Bir çocuk neden ders çalışmaz? 

Ders çalışmak veya ders çalışmamak aslında bir neden değildir. ‘’ benim çocuğumun ders çalışması için ben ne yapabilirim? ‘’ sorusu doğru değildir. Burada doğru soru; benim çocuğum neden ders çalışmıyor? Ders çalışması sorumluluğu çocuğa aittir. Tıpkı odasını toparlamak, dişlerini fırçalamak, yıkanmak gibi ders çalışmak da çocuğun kendi işidir. 

Bu; çocuk tarafından ciddiye alınması ve üzerinde uğraşılması, çalışılması gereken bir iştir. Burada; çocuğun ders çalışmayı kendi işi gibi görmemesi sonucu ortaya çıkan bir yanılma vardır. Ancak bunun temelinde sadece dersler yoktur. Anne babanın çocuğu yetiştirirken yaptıkları eğitim hatası vardır. Küçük yaşlardan itibaren çocuğun kendi yaşına, zekasına ve gelişimine uygun görev ve sorumluluklar çocuğa verilmediyse eğer çocuk adına bir görev yapıldıysa elbette ki çocuk kendine ait olan işlerin ne olduğunu da bilemez. Bilmediği için o iş için uğraşmaz ve çalışmaz. Ya da sürekli uyarılarda bulunarak görevlerini yerine getirmeyi öğrenmişse ders çalışmak, ödev yapmak için de uyarılara ihtiyaç duyacaktır. Bu bir nevi iletişim şeklidir. Çocuk uyarı almadan kendiişlerini yerine getirmemeyi öğrenmiştir. Ebeveyn yönlendirmesine ihtiyaç duyuyor demektir. Ya da yapabileceği işler için anne-baba sürekli çocuğa yardımcı olduysa eğer bu dersler konusunda da aynı olacaktır. Çocuk ders çalışırken de bastona ihtiyaç duyacaktır. 

Biri ödevlerini kontrol etmezse ya da yanında oturmazsa ders çalışmaz ve ödevlerini yapmaz. Görüldüğü gibi ders çalışmamak bugünün sorunu değildir. Geçmişten gelen eğitim şeklinin bir sonucudur. Odasını toparlamayan, dişlerini fırçalamayan, ödevlerini okuldan eksik getiren, kendi okul çantasını hazırlamayan, dağıttığı oyuncaklarını toparlamayan, bir bardak suyu mutfaktan kendi almayan bir çocuk elbette dersini de yapmayacaktır. Bir çocuğun ders çalışmasını sağlamak için çocuğa evin diğer alanlarında da ‘’çocuğa ait olan sorumlulukları’’ vermek, devretmek gerekir. Küçük küçük görevlerle başlanmalı dozaj yavaş yavaş arttırılmalıdır. Bunu yaparken anne-baba kararlı, sakin ve tutarlı olmalıdır. Bir diğer önemli olan nokta da şudur; çocuğunuz sınavdan başarısız bir not getirdiğinde bu not için siz üzülüyorsanız ve notu yükseltmek için çocuk adına çözüm yolları arıyorsanız burada bir sorun var demektir. Bu notu alan anne baba değil; çocuktur. Ve notu yükseltmenin, çözmenin çözüm yolunu da çocuk bulmalıdır. 

Anne-baba zayıf not için çocukla konuşabilir ve çocuğun nasıl bir çözüm düşündüğünü araştırabilir hatta çözüm için gerekiyorsa bir parça yardımcı olabilir ama hepsi bu kadar olmalıdır. Fazlası çocuğun elinden o görevi almak demektir. Başarısız da başarısızlık da çocuğun duygusudur. Bu duruma üzülmesi gereken çocuktur. Anne-baba olarak yapabileceğiniz bu duyguyu anlamaya çalışmak ve çocuk sizden yardım istediğinde onun yanında olmaktır. 

  

Ders çalışamamak ise; ders çalışamayan çocuklar sıklıkla ‘’ders çalışmaya çalışıyorum ama olmuyor ‘’ derler. Ödevlerini yapmak için sandalyeye oturduklarında iç sıkıntısı olur, çocuğun aklından engelleyemediği olumsuz düşünceler geçer, çocuk bu düşüncelerin saçma olduğunu bilir ancak engelleyemez. Dikkatini toparlayamaz veya toparlamakta güçlük çeker. Yoğun bir endişe hali vardır. Bu düşünceler ve davranışlar çocuğun elinde değildir ve bilerek yapmaz. Bu durumların olması demek; çocuğunuzun uzman yardımına ihtiyacı olduğu anlamına gelir.