Akşamların En Büyük Kabusu Yatma Vakti! Uyku Problemleri ile Nasıl Baş edebilirsiniz?

Pek çok ailenin uzmanlara danıştıkları konuların başında, uyku sorunları gelir. Merak edilenler arasında yatma zamanı, nasıl ve kiminle yatılacağı, hangi yaşlarda neler beklenebileceği, yatmaya ve yatma zamanına ilişkin itirazlar, gece kalkmaları veya ağlamalarla nasıl baş edilebileceği gibi konular sıralanabilir.

Yatma sorunlarının pek çoğunun temelinde, yeme sorunlarında olduğu gibi, bebeklikte edinilen alışkanlıklar yatar. 16 yaşındaki Ali, hala annesiyle uyuyordu. Annesi yanında olmadığı zaman geç saatlere kadar uykuya dalamıyordu. Anne ve baba bu durumu kabullenmişti.

Eğer çocuk, anne veya baba ile çok az miktarda ‘kaliteli zaman’ geçiriyor ise, uyuyamama sırasında geçirilen zaman bu beraberliğe hizmet ediyor olabilir.

Uyku sorunları yanlış öğrenme ile kazanılmış alışkanlıklardır. İlk günden itibaren herkesin kendi yatağında ve odasında yatacağı kuralına uygun davranmak çok önemlidir. Çocuk kendi yatağında uyumaya ilk doğduğu andan itibaren alışmalıdır. Zaman zaman hastalık, dönemsel korkular gibi olağan sorunlar da yine bu sınırlar içinde çözülmelidir. Çocuğun korku yaşaması halinde, uyuyana kadar yanında kalmak veya istediği bir ışığı açık bırakmak son derece doğaldır. Ancak burada önemli olan, temelde çocuğa uykunun kendi odasında ve kendi olanakları ile gerçekleşeceği vurgusunun yapılması önemlidir.çocuğun kendi odasında uyuması, özgüveninin ve benlik saygısının gelişiminde çok önem taşır.